Course

Sr.No. Name of Trade 1st Year 2nd Year Total Duration (Months) Eligibility 
1. Draftsman Mechanical 16 16 32 24 10th Standard
2. Draftsman Civil 16 16 32 24 10th Standard
3. Electrician 16 16 32 24 10th Standard
4. Electronics Mechanic 16 16 32 24 10th Standard
5. Fitter 16 48 64 24 10th Standard
6. Machinist 24 24 48 24 10th Standard
7. Machinist (Grinder) 12 12 24 24 10th Standard
8. Mechanic Ref. & Air conditioning 16 16 32 24 10th Standard
9. Mechanic Motor Vehicle 0 16 16 24 10th Standard
10. Painter (General) 16 16 32 24 8th Standard
11. Turner 24 24 48 24 10th Standard
12. Wireman 16 16 32 24 8th Standard
1. Carpenter 32 0 32 12 10th Standard
2. Computer Operator & Programming Assistant 40 0 40 12 12th Standard
3. Cutting & Sewing 32 0 32 12 8th Standard
4. Mechanic Tractor 32 0 32 12 8th Standard
5. Moulder (Foundryman) 32 0 32 12 8th Standard
6. Plumber 32 0 32 12 8th Standard
7. Stenography English 32 0 32 12 12th Standard
8. Stenography Hindi 16 0 16 12 12th Standard
9. Welder 24 0 24 12 8th Standard Passed
10. Centre of Excellence (Automobile) 96 96 192 24 10th Standard
11. Computer Operator & Programming Assistant 40 0 40 12 12th Standard
12. Dress Making 16 0 16 12 10th Standard
13. Fitter 16 0 16 24 10th Standard
14. Mechanic -cum-Operator Electronics Communication System 16 0 16 24 10th Standard
15. Mechanic Motor Vehicle 16 0 16 24 10th Standard
16. Machinist (Grinder) 12 0 12 24 10th Standard
17. Sales Person (Retailing) 0 16 16 24 10th Standard
Sr.No. Name of Trade 1st Year 2nd Year 3nd Year Duration (Months) Eligibility 
1. Diploma in Mechanical 96 96 55 36 10th Standard
2. Diploma in civil 110 72 40 36 12th Standard
3. Diploma in Electrical 135 65 32 36 10th Standard
4. Diploma in Electronics & Telecommunication 158 40 18 36 10th Standard
5. Diploma in Chemical 147 32 11 36 10th Standard
6. Diploma in Computer Science 105 33 08 36 10th Standard
7. Diploma in Textile 107 62 12 36 10th Standard
8. Diploma in Architectural 122 55 16 36 10th Standard

* Preference will be given to 10th passed students for the Trade in which minimum qualification is 8th passed.

* Group T1 (A) : Courses for Student who are 8th Passed( Board Examination).

* Group T1 (B) : Courses for Student who are 10th Passed

* Group T2 : Courses for Student who are 10+2 Passed.

* Group T3 : Courses for Student who are 10+2 Passed.

Comments are closed.